17 maja – Dzień Konstytucji w Norwegii

0
858

17 maja – Dzień Konstytucji w Norwegii

17 maja Norwegowie celebrują co roku swoje  najważniejsze święto. Od 1814 roku ta data upamiętnia dzień podpisania konstytucji. Choć ustawa zasadnicza przez lata była wielokrotnie modyfikowana, to faktycznie jest to ciągle ten sam dokument. Norwegia po latach przynależności do unii z Danią i początkowo ze Szwecją, ( do unii zwanej unią kalmarską, podpisaną przez te 3 państwa w 1397 roku) wyrwała się w 1814 roku z wpływów duńskich i związała unią personalną tylko ze Szwecją.

[scb parent_column_size=”” number=”3″ items_per_page=”3″ tags=”17maja”][/scb]

Norwegowie pełną wolność uzyskali dopiero w 1905 roku, dlaczego zatem zdecydowali się upamiętniać Dzień Konstytucji? Otóż z polskiej inspiracji. Mimo, że Polska nie istniała na politycznej mapie Europy w 1814 roku, to tradycja obchodów Konstytucji 3 maja była bardzo żywa.

Obchody Dnia Konstytucji w Oslo rozpoczynają się o godzinie 7.30 na Cmentarzu Zbawiciela. Przedstawiciele władz centralnych i samorządowych oraz najstarszych szkół w mieście składają kwiaty na grobie wieszczów.

Po części oficjalnej mieszkańcy stolicy w odświętnych strojach uczestniczą w kilkugodzinnej paradzie głównymi ulicami miasta. Narodowy maraton kończy się na a wzgórzu Bellevuehøyden, w centrum Oslo, na końcu ulicy Karola Jana (nor. Karl Johans gate) – głównej arterii handlowej i turystycznej.

Spektakularnym elementem Święta Konstytucji w Norwegii jest obecność absolwentów szkół średnich, tzw. Russów, którzy miesiąc wielkich szaleństw kończą właśnie 17 maja.

Norwegów nie trzeba wyganiać na ulicę, aby świętowali. Radość, którą w tym dniu okazują jest szczera, a miłość do ojczyzny niczym nie przymuszona.

[vc_gallery interval=”5″ images=”1492,1493,1494″ img_size=”large”]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here