Domika! – Norweskie Święto Narodowe w cieniu Polki

0
123

Jak podaje  infostavanger. pl  od tego roku został wprowadzony surowy zakaz używania innych flag niż norweska podczas pochodu 17.maja. Jeśli podczas uroczystości pojawi się flaga innego kraju niż Norwegii, może się to skończyć karą grzywny w wysokości 4.500 Nok. Z jednej stron zakaz jest  zrozumiały, ale z drugiej strony to jawne ograniczenie demokracji w kraju, który od kilkudziesięciu lat kojarzy się Europejczykom z demokracją wysoko rozwiniętą. I nie chodzi tutaj o to, by w dniu Narodowego Święta Norwegii machać polską lub inną flagą, bo to się raczej nie zdarza, ale bardziej o presję psychiczną, surowe prawo i lęk przed ewentualnymi środkami przymusu w przypadku złamania prawa.

W dniu Święta Konstytucji polskie dzieci urodzone w Norwegii  machają norweską flagą już w wieku przedszkolnym. Coraz trudniej manifestować polskość w przestrzeni publicznej. Dlatego nie stanie się nic złego jeśli odnotujemy fakt, że 17 maja urodziła się Domika – Dominika Łuczyńska – polski złoty głos Skandynawii.

Dominika jest nieodłącznym elementem kulturalnych imprez zarówno polskich jak i norweskich oraz międzynarodowych. Śpiewa piosenki autorskie oraz covery. Zarówno po polsku jak i po angielsku. Choć przez ostatnie lata współtworzyła kilka formacji muzycznych to najbardziej rozpoznawalna jest pod pseudonimem “Domika”.

Domice życzymy wszystkiego najlepszego i mamy nadzieję, że nikomu, kto do życzeń się przyłączy nie zostanie przyznana kara grzywny :-).

 

 

źródło: http://infostavanger.pl