W grudniu 2015 rozpocząłem produkcję serialu dokumentalnego pod roboczym tytułem „Szczęśliwa Rodzina”. Celem serialu było stworzenie pozytywnego wizerunku polskiej rodziny w Norwegii i zapoczątkowanie debaty publicznej na temat standardów i warunków życia Polaków mieszkających na Emigracji. Postanowiłem dokumentować życie pięciu rodzin, wśród których znaleźli się Barbara i Łukasz Iwańscy z sześciorgiem dzieci. W kwietniu 2016 r. odbyłem osobistą rozmowę z dyrektorem Filipem Frąckowiakiem na temat emisji serialu na antenie TVP Polonia. Po ustaleniu szczegółów produkcji drogą telefoniczną na przełomie maja i czerwca 2016 roku poleciałem z Oslo do Warszawy podpisać umowę. Niestety po tajemniczej dyrektywie z MSZ pan dyrektor Filip Frąckowiak poinformował mnie na korytarzu, że nie może umowy podpisać i że to nie zależy od niego….

Rozpoczęty serial postanowiłem dokończyć własnym wysiłkiem, zastępując państwo polskie, które jakiejkolwiek pomocy polskim rodzinom odmówiło.

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy z Norwegii uciekły trzy z moich pięciu rodzin – wszystkie związane z parafią katolicką w Stabekk pod Oslo. Parafia w Stabekk jest typowym przykładem tworzenia wspólnoty na Emigracji. Iwańscy z ósemką dzieci zaliczali się do tych najaktywniejszych. Tytuł „Szczęśliwa Rodzina” stawał się coraz mniej aktualny.

30 kwietnia Barbara Iwańska z najstarszym synem Wiktorem wystąpili w TVP w programie Jana Pospieszalskiego „Warto Rozmawiać”. Jednak ich występ nie dotyczył wspólnoty w Stabekk i pozytywnych aspektów życia w Norwegii, a skupiał się na działalności Barnevernet. Rodzina, która odgrywała wzorcową rolę w Norwegii musiała po raz drugi przeżyć traumę opuszczenia swojego domu. Barbara w trakcie programu podziękowała mi za to, co dla nich zrobiłem, lecz jej wypowiedź została ocenzurowana.

Należy zadać pytanie, kto jest zainteresowany niszczeniem więzi wśród Polaków na Emigracji, blokowaniem obrazu pozytywnych przykładów życia rodzinnego i kreowaniem konfliktów między Polakami i Norwegami.

Film o Basi i Łukaszu Iwańskich oraz ich dzieciach nie jest opowieścią o norweskiej instytucji Barnevernet, ale o upadku państwa polskiego, które wciąż wypędza młodych Polaków na poniewierkę i jednocześnie kompletnie nie potrafi stworzyć mechanizmów pomocy Polakom za granicą. Często prowadzi wobec nich wrogą politykę, podejmując działania destabilizujące i dezintegrujące.

Podwójna gra „Dobrej Zmiany” deklarującej pomoc Polakom i wspieranie rodzin jest coraz bardziej widoczna. Przykładem tej podwójnej gry i obłudy rządu w Warszawie jest też sposób, w jaki została potraktowana Norweżka Silje Garmo, ale to opowieść na inną historię.

Dziękuję Basi i Łukaszowi za wspólny czas i życzę, aby serial „Szczęśliwa Rodzina” mógł być kontynuowany.

Hubert Gorczyca

scenariusz i realizacja: Hubert Gorczyca
muzyka: The Bluest Star
produkcja: HG Media Oslo Internetowa Telewizja Polonijna Warszawa
Oslo 2018

www.itvp.tv

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here