„Strona chińska nigdy nie zapomni o pomocnej dłoni wyciągniętej przez rząd polski i Polaków w stronę Chin, gdy te walczyły z epidemią. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” – podaje Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

Ambasada zapewnia, że w tym trudnym momencie „Chiny są gotowe stanąć ramię w ramię z Polakami”. Według „Rz”, która w zeszłym miesiącu przeprowadziła wywiad z ambasadorem Chin w Polsce Liu Guangyuanem, decyzję swojego rządu ws. przekazania stronie polskiej środków ułatwiających walkę z epidemią chiński ambasador przekazał polskiemu MSZ w poniedziałek.

Chiny oferują nam: zestawy testowe wykrywające wirusowy kwas nukleinowy, maseczki N95, medyczna odzież ochronna, w tym okulary ochronne, rękawiczki, ochraniacze na obuwie. „Strona chińska w dalszym ciągu będzie wzmacniać wymianę doświadczeń i informacji ze stroną polską, będzie intensyfikować współpracę w zakresie walki z epidemią i pomagać Polsce zwyciężyć z chorobą” – zadeklarowała ambasada Chin w Warszawie.

Na filmie nagranym w Warszawie w 2018 roku Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Liu Guangyuan powiedział:

Bardzo cieszy mnie fakt, że w ostatnich latach stosunki polsko chińskie rozwijają się bardzo dynamicznie w pozytywnym kierunku, kontakty na wysokim szczeblu są częstsze, a pragmatyczna współpraca obu krajów w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku posunęła się o kolejny krok naprzód. Należy podkreślić coraz aktywniejszą wymianę obu krajów na szczeblu lokalnym, dzięki czemu nada to nowy impuls w rozwoju relacji obustronnych i pogłębiło się chińsko polskie wszechstronne strategiczne partnerstwo.