Zmarł mecenas Stefan Hambura, czołowy działacz Polonii niemieckiej, główny bojownik walki o prawa mniejszości polskiej w Niemczech. Miał 59 lat.

„Niestety mimo tytanicznej pracy lekarzy w Aninie, w dniu dzisiejszym odszedł od nas mec. Stefan Hambura” – poinformowała na Twitterze rodzina prawnika.
Mec. Hambura miał rozległy zawał serca, przeszedł wielogodzinną operację i znalazł się w śpiączce. Był reanimowany.
Stefan Hambura urodził się w 1961 r. w Gliwicach. Był absolwentem Wydziału Prawa na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma III w Bonn. Wykładał w Szkole Prawa Niemieckiego na Uniwersytecie Warszawskim.
Hambura był powszechnie znany z działań w obronie mniejszości polskiej w Niemczech. Reprezentował Polaków, którym urzędy ds. młodzieży odebrały dzieci, reprezentował Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, w imieniu których domagał się zadośćuczynienia od państwa niemieckiego.
Mecenas Hambura w wyborach do PE w 2014 r. był liderem listy «Polska Razem» w województwie pomorskim.
Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 został ogłoszony liderem listy Ruchu Prawdziwa Europa w okręgu obejmującym województwo śląskie.
Był też prezesem Światowego Kongresu Polaków.
Mecenas Hambura był współinicjatorem Projektu “14 czerwca”, który powstał by przywrócić pamięć o pomordowanych Polakach w niemieckim obozie zagłady KL Auschwitz.  http://14czerwca.pl/
Wyrazy najgłębszego współczucia dla Rodziny śp. Stefana i Współpracowników.
Wieczny Odpoczynek racz Mu dać Panie!
Requiem aeternam dona eis, Domine,
et lux perpetua luceat eis.
Requiescant in pace.
Amen.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here