Czy Krzysztof Cugowski w dniu okrągłych urodzin udźwignie jeszcze jeden tytuł? Ilości nagród muzycznych, które otrzymał tak z Budką Suflera jak i z w karierze solowej może się nie doliczyć. Kilka miesięcy temu otrzymał tytuł Ambasadora Lubelszczyzny. Ale nie każdy wie, że Krzysztof Cugowski przez wiele lat angażował się w akcje charytatywne, które nie tylko przynosiły radość osobom wykluczonym i potrzebującym, ale przyczyniały się do szerokiego rozwoju społecznego.

W 2009 roku Krzysztof Cugowski wystąpił w towarzystwie osób niepełnosprawnych związanych z Fundacją Fuga Mundi z Lublina w sesji fotograficznej do kalendarza na rok 2010. Zadeklarował również chęć zaśpiewania utworu “Potrafisz”, który kilka lat wcześniej w studio muzycznym Radia Lublin nagrał rock and rollowy zespół Backbeat. Jego “tak” zawsze otwierało drogę do kolejnych znanych osób. Dariusz Michalczewski twierdził, że w razie potrzeby jest “do wzięcia”, zaś Tadeusz Sznuk pytał retorycznie czy “danie gęby” to musi być coś fatygującego.

Impuls do nagrania utworu “Przyjaciele Potrafisz” dał tragiczny wypadek Grzegorza Sereja, operatora kamery w projekcie “Potrafisz”, który w trakcie pracy z kamerą w 2012 roku stracił nogę. Sesja nagraniowa trwała 8 miesięcy, gdyż artyści nagrywali wokale w różnych miejscach i w różnym czasie. Krzysztof zaśpiewał dwukrotnie: jako pierwszy, otwierając sesję i jako ostatni, zamykając utwór.

Do historii przejdzie również Wielka Gala Integracji w 2010 roku. Krzysztof Cugowski, Urszula, VOX i Monika Kuszyńska zaśpiewali wspólnie “Szczęśliwej drogi, już czas!”. Z powodu wielkiego grudniowego mrozu auto Krzysztofa odmówiło posłuszeństwa. Na trasie z Lublina do Warszawy, przed Garwolinem, zamarzł w samochodzie płyn w chłodnicy i występ przez chwilę stał pod znakiem zapytania.

Dziś w dniu urodzin Krzysztofa Cugowskiego warto odnotować, że historia utworu “Przyjaciele Potrafisz” jeszcze się nie zakończyła. Utwór jest obecnie adoptowany na inne wersje językowe i jest znany publiczności międzynarodowej.

Na filmie wywiad w radiowej Trójce z 2013 roku nagrany z Hubertem Gorczycą i Krzysztofem Cugowskim oraz koncert w Sali Kongresowej na Wielkiej Gali Integracji w 2010 roku.