Bieżący rok obfituje w wiele okrągłych rocznic  i jubileuszy. Nie każdy wie, że na liście ważnych wydarzeń znajduje się 100-lecie kolarstwa polskiego. Kto z nas nie pamięta takich nazwisk jak Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda, Zenon Jaskóła,  Lech Piasecki czy Czesław Lang?

W 1924 roku czwórka kolarzy torowych: Szymczyk, Łazarski, Lange, Stankiewicz zdobyła pierwszy w całej naszej historii olimpijski medal – srebro w Paryżu. Jednak historia polskiego kolarstwa rozpoczęła się cztery lata wcześniej – 27 czerwca 1920 roku. Wtedy powstał  Związek Polskich Towarzystw Kolarskich przemianowany 18 lat później w Polski Związek Kolarski.

Po stu latach, dokładnie 14 lipca, w Hotelu Bellotto w Warszawie odbyła się kameralna uroczystość – jedna z wielu wpisujących się w Jubileuszowy Rok Kolarstwa Polskiego. Obok sportowego miała ona także wymiar kulturalny.

na zdjęciu od lewej: dyr. Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski, Monika Gulińska, Czesław Lang, i Łukasz Wykrota – dyrektor Muzeum Polskich Rowerów

Wszystko za sprawą obecności profesora Rafała Wiśniewskiego – dyrektora Narodowego Centrum Kultury, który na scenie uhonorował statuetką okolicznościową jednego z najbardziej tytułowanych polskich kolarzy Czesława Langa. Warto odnotować, że pan Czesław to Medalista Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata,  zwycięzca Tour de Pologne i pierwszy polski kolarz zawodowy. Obecnie Czesław Lang jest Dyrektorem Tour de Pologne. W trakcie uroczystości na scenie wystąpili artyści, zaś w zorganizowanym konkursie wiedzy o polskim kolarstwie goście zdobyli nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów. Jurorom przewodniczył Krzysztof Golwiej, który od  roku piastuje urząd prezesa PZKol .

Zawody kolarskie, choć dzisiaj wydają się trochę zapomniane, dostarczały nam przez lata wielu niezapomnianych wrażeń. W jubileuszowym  roku warto pochylić się nad tą dyscypliną i wrócić jej w randze zawodów sportowych właściwe miejsce. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie będzie ku temu wiele okazji.

Więcej informacji na stronie https://www.pzkol.pl/

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here