Bieżący rok obfituje w wiele okrągłych rocznic i jubileuszy. Nie każdy wie, że na liście ważnych wydarzeń znajduje się 100-lecie kolarstwa polskiego. Kto z nas nie pamięta takich nazwisk jak Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda, Zenon Jaskóła, Lech Piasecki czy Czesław Lang?
W 1924 roku czwórka kolarzy torowych: Szymczyk, Łazarski, Lange, Stankiewicz zdobyła pierwszy w całej naszej historii olimpijski medal – srebro w Paryżu. Jednak historia polskiego kolarstwa rozpoczęła się cztery lata wcześniej – 27 czerwca 1920 roku. Wtedy powstał Związek Polskich Towarzystw Kolarskich przemianowany 18 lat później w Polski Związek Kolarski.
Po stu latach, dokładnie 14 lipca, w Hotelu Bellotto w Warszawie odbyła się kameralna uroczystość – jedna z wielu wpisujących się w Jubileuszowy Rok Kolarstwa Polskiego. Obok sportowego miała ona także wymiar kulturalny.
Wszystko za sprawą obecności profesora Rafała Wiśniewskiego – dyrektora Narodowego Centrum Kultury, który na scenie uhonorował statuetką okolicznościową jednego z najbardziej tytułowanych polskich kolarzy Czesława Langa. Warto odnotować, że pan Czesław to Medalista Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata, zwycięzca Tour de Pologne i pierwszy polski kolarz zawodowy. Obecnie Czesław Lang jest Dyrektorem Tour de Pologne. W trakcie uroczystości na scenie wystąpili artyści, zaś w zorganizowanym konkursie wiedzy o polskim kolarstwie goście zdobyli nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów. Jurorom przewodniczył Krzysztof Golwiej, który od roku piastuje urząd prezesa PZKol .
Zawody kolarskie, choć dzisiaj wydają się trochę zapomniane, dostarczały nam przez lata wielu niezapomnianych wrażeń. W jubileuszowym roku warto pochylić się nad tą dyscypliną i wrócić jej w randze zawodów sportowych właściwe miejsce. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie będzie ku temu wiele okazji.
Więcej informacji na stronie https://www.pzkol.pl/
Służysz społeczności blogowej, pięknie składasz frazy. przyjmij najszczersze wdzięczności moich wyrazy 🙂