Byznes is Byznes to tytuł etiudy nagranej przez Huberta Gorczycę dla Kabaretu Ani Mru-Mru na festiwal filmów dokumentalnych w Dąbrowie Górniczej w 2002 roku. Scenariusz filmu powstał na kanwie łódzkiej afery, która przeszła do historii pod  nazwą „Łowcy Skór”. Chodziło o proceder zabijania pacjentów przez pracowników łódzkiego pogotowia ratunkowego i sprzedaży informacji o zgonach zakładom pogrzebowym. Sanitariusze pogotowia pomagali pacjentom w przedostaniu się na drugi świat przez podanie leku pankuronium (nazwa handlowa Pavulon). Za dostarczenie „klienta” do zakładu pogrzebowego dostawali wynagrodzenie.

Dziś przypominamy aferę sprzed lat nie ze względu na tragikomiczny film kabaretu Ani Mru-Mru, ale ze względu na relację właściciela zakładu pogrzebowego, który w 2002 roku użyczył wnętrza swej firmy do realizacji finałowej sceny etiudy. Otóż według informacji, jakie przedsiębiorca uzyskał w tamtym czasie, śmiertelność na Lubelszczyźnie po wykryciu afery przez dziennikarzy spadła w porównaniu do kwartałów lat ubiegłych, tj. 2001 i 2000 o ponad 20 procent!  Znaczyłoby to, że afera „łowców skór” miała zasięg ogólnokrajowy, a jej nagłośnienie spowodowały strach w środowisku lekarskim i rezygnację z dalszych działań.

Jak się ma afera Pavulon do pandemii Covid-19?

Jak podaje portal Kresy.pl powołując się na dane GUS, w I półroczu tego roku zmarło w Polsce 209 tys. osób. To prawie o 0,5 tys. mniej niż rok wcześniej i najmniej od kilku lat. Na koniec I półrocza br. ludność Polski liczyła niecałe 38,4 mln osób, czyli o 33 tys. mniej niż w roku 2019.

Gdzie jest zatem pandemia??? – zapyta każdy logicznie myślący człowiek. Redakcja Internetowej Telewizji Polonijnej zadaje to pytanie właśnie w tym momencie.

Dlaczego pandemii nie ma w sieciach handlowych należących do obcego kapitału, dlaczego natomiast pandemia  jest na Śląsku w polskich kopalniach?  Cóż…, może Byznes is Byznes. Kto zarobi na likwidacji polskiego przemysłu górniczego można się tylko domyślać.

Mamy nadzieję, że górnicy wyrwą się spod wewnętrznej okupacji, przekroczą granice żółto-czerwonych stref obozów koncentracyjnych na Śląsku i nie dopuszczą do zniszczenia, zamknięcia i oddania kopalń obcej agenturze.

Hubert Gorczyca