Dawne opactwo cystersów w Lubiążu mimo, że jest położone w odległości zaledwie ok.50 km od Wrocławia, wciąż jest wielu osobom nieznane. Opactwo określane arcydziełem śląskiego baroku jest jednym z największych zabytków tej klasy w całej Europie.

Ten olbrzymi obiekt wydaje się być niedoceniany i niewykorzystany. Zachwyca zarówno architekturą jak i wielkością. Powierzchnia dachów obejmuje aż 2.5 ha, a budynki są wyposażone w 600 okien. Obiekt jest dostępny dla turystów od 1996 roku. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Na szczególna uwagę zasługują odnowione sale: refektarz, sala książęca oraz jadalnia opata.

a

Refektarz

To jedna z zabytkowych sal, którą stanowi przepięknie odrestaurowywana przez długie lata komnata obecnie dostępna już dla zwiedzających. W dawnych czasach pełniła funkcję jadalni dla mnichów. Sala przepełniona przepięknymi barokowymi dekoracjami odzwierciedla świat przepychu. Wszystko to za sprawą XVII wiecznych malowideł autorstwa A.F. Schefflera.

Sala książęca

Stanowi ją wzbudzająca zachwyt komnata, ozdobiona dekoracjami autorstwa Ch.Bentuma. Jej powierzchnia liczy aż 420 m kw. Sala jest zbiorem rzeźb, płaskorzeźb oraz malowideł, które odzwierciedlają cesarzy habsburskich.

Jadalnia opata

Sala jest trzecią z odrestaurowanych sal Klasztoru w Lubiążu. Zawiera zachwycając e dekoracje autorstwa M. Willmanna. Na zwrócenie uwagi zasługuje sklepienie jadalni.

Od 1989 roku trwają prace renowacyjne opactwa dzięki wsparciu Fundacji Lubiąż oraz KGHM Polska Miedź S.A