I am very glad that the Prime Minister of Norway wants to say something important to Poles in the Internet Polish TV  the day before the Polish Independence Day.

I have books in my hand that prove that Poles and Norwegians are united in the fight for freedom.

For over 5 years I have been dealing with internet television, the aim of which is to work to maintain and develop good Polish-Norwegian relations.

I am glad that Edyta Stylo is with us, with whom I signed a letter to the Norwegian Ministry of Foreign Affairs 1.5 years ago on behalf of Poles in Norway, so as not to spoil the 1000-year-long friendship between two nations.

However, I am not entirely satisfied with the condition of these reports, because our Television was the only one to cover the celebration  100th anniversary of Polish-Norwegian Diplomatic Relations  last  year in Norwegian Ambassy in Warsaw.

I think that in these difficult times, solidarity between our nations is all the more needed and I am glad that the Prime Minister understands this and is with us.  Thank You very much.

Hubert Gorczyca

Bardzo się cieszę, że premier Norwegii chce powiedzieć coś ważnego Polakom w Polskiej Telewizji Internetowej na dzień przed Świętem Niepodległości.

Trzymam w ręku książki, które dowodzą, że Polaków i Norwegów łączy walka o wolność.

Od ponad 5 lat zajmuję się telewizją internetową, której celem jest praca na rzecz utrzymania i rozwijania dobrych stosunków polsko-norweskich.

Cieszę się, że jest z nami Edyta Stylo, z którą 1,5 roku temu podpisałem list do Norweskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w imieniu Polaków w Norwegii, aby nie pozwolić zepsuć tysiącletniej przyjaźni między naszymi dwoma narodami.

Nie jestem jednak w pełni zadowolony stanem tych relacji, ponieważ nasza Telewizja jako jedyna relacjonowała w ubiegłym roku obchody 100-lecia polsko-norweskich stosunków dyplomatycznych w Ambasadzie Norwegii w Warszawie.

Myślę, że w tych trudnych czasach solidarność między naszymi narodami jest tym bardziej potrzebna i cieszę się, że Pani Premier to rozumie i jest z nami.  Bardzo dziękuję!

 

Hubert Gorczyca

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here