Finn Kalvik to jeden z bardziej znanych norweskich piosenkarzy. Jest kompozytorem, gitarzystą i bardzo popularnym artystą koncertowym praktycznie w całej Skandynawii.

W 1952 roku w wieku 5 lat przeniósł się z rodzicami do  Grorud – dzielnicy robotniczej w Oslo, gdzie dorastał. W środowisku muzycznym w stolicy zaznaczył swoją obecność już w latach 60. ale do szerszej publiczności przebił się dopiero w roku 1969 singlem „Find My Soul” (oryg. „Finne meg sjæl”). Skomponował muzykę do kilku wierszy Inger Hagerup (1905-1985), norweskiej pisarki i dramatopisarki zaliczanej do najwybitniejszych norweskich poetów. Jego cztery pierwsze albumy wydane w latach 1971-1976 osiągnęły imponujące notowania na norweskich listach przebojów.

Z piosenką „Aldri i livet” (Nigdy w życiu), którą Kalvik w 1981 roku wygrał Melodi Grand Prix, wystąpił w tym samym roku w europejskich finałach Eurowizji. Choć na światowej scenie nie odniósł wtedy sukcesu, piosenka ta cieszyła się w Norwegii dużą popularnością, a nawet została nagrana później w języku angielskim z tekstami Ralph McTell i chórkami zespołu ABBA. „Aldri i livet” to jeden z częściej wykonywanych przez Kalvika utworów zarówno na koncertach jak i telewizyjnych show. W Norwegian Melodi Grand Prix artysta wystąpił ponownie w 1987 roku z utworem „Malene”, poświęconym jego córce, zdobywając czwarte miejsce. Producentem i wydawcą jego dwóch płyt był Benny Andersson, co miało wielki wpływ na sprzedaż. Na ostatnich dwóch albumach Kalvik nagrał kilka swoich najsłynniejszych piosenek z orkiestrą symfoniczną.

W 2016 roku Finn Kalvik, jeden z czołowych norweskich piosenkarzy, określany często jako „ten z charakterystycznym stylem gitary i śpiewnym głosem, chwytliwymi melodiami i szczerymi tekstami” wystąpił na festiwalu St. Hansaften Hvervenbukta na zaproszenie Edyty Stylo. Warto dodać, że Finn Kalvik jest również zapalonym malarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here