Finn Kalvik to jeden z bardziej znanych norweskich piosenkarzy. Jest kompozytorem, gitarzystą i bardzo popularnym artystą koncertowym praktycznie w całej Skandynawii.

W 1952 roku w wieku 5 lat przeniósł się z rodzicami do  Grorud – dzielnicy robotniczej w Oslo, gdzie dorastał. W środowisku muzycznym w stolicy zaznaczył swoją obecność już w latach 60. ale do szerszej publiczności przebił się dopiero w roku 1969 singlem „Find My Soul” (oryg. „Finne meg sjæl”). Skomponował muzykę do kilku wierszy Inger Hagerup (1905-1985), norweskiej pisarki i dramatopisarki zaliczanej do najwybitniejszych norweskich poetów. Jego cztery pierwsze albumy wydane w latach 1971-1976 osiągnęły imponujące notowania na norweskich listach przebojów.

Z piosenką „Aldri i livet” (Nigdy w życiu), którą Kalvik w 1981 roku wygrał Melodi Grand Prix, wystąpił w tym samym roku w europejskich finałach Eurowizji. Choć na światowej scenie nie odniósł wtedy sukcesu, piosenka ta cieszyła się w Norwegii dużą popularnością, a nawet została nagrana później w języku angielskim z tekstami Ralph McTell i chórkami zespołu ABBA. „Aldri i livet” to jeden z częściej wykonywanych przez Kalvika utworów zarówno na koncertach jak i telewizyjnych show. W Norwegian Melodi Grand Prix artysta wystąpił ponownie w 1987 roku z utworem „Malene”, poświęconym jego córce, zdobywając czwarte miejsce. Producentem i wydawcą jego dwóch płyt był Benny Andersson, co miało wielki wpływ na sprzedaż. Na ostatnich dwóch albumach Kalvik nagrał kilka swoich najsłynniejszych piosenek z orkiestrą symfoniczną.

W 2016 roku Finn Kalvik, jeden z czołowych norweskich piosenkarzy, określany często jako „ten z charakterystycznym stylem gitary i śpiewnym głosem, chwytliwymi melodiami i szczerymi tekstami” wystąpił na festiwalu St. Hansaften Hvervenbukta na zaproszenie Edyty Stylo. Warto dodać, że Finn Kalvik jest również zapalonym malarzem.