Wczoraj, we wpisie na swym profilu, Wielce Szanowny Bogdan Kulas z Norwegii opublikował wzmiankę, o negocjacjach Norwegów i Szwedów w kwestii budowy przez Chińczyków kolei błyskawicznej pomiędzy Oslo i Sztokholmem, w ramach kolejowego Jedwabnego Szlaku. (https://www.svt.se/…/norge-har-sagt-ja-nu-vill…)

Zgadnijcie: komu bardziej, zwłaszcza w horyzoncie popandemicznego kryzysu – jest potrzebny chiński IMPULS ?   Skandynawii, czy Polsce ?

Za pierwszego PiS, w roku 2006 spławiono mnie z inicjatywą przekształcenia ISTNIEJĄCEJ Linii Hutniczej Szerokotorowej w transkontynentalną magistralę kolejową EurAsiaRegina, z największym suchym portem świata w osi Sławków-Hrubieszów, pomimo że wskazałem źródła finansowania projektu.

W grudniu 2014 r, pismo wPolityce.pl opublikowało informację, że parlamentarzyści PO w Parlamencie Europejskim, wśród których byli Wałęsa i Pitera, zablokowali zgłoszony przez Polskę projekt VIA CARPATIA, drogi, mającej połączyć Kłajpedę na Litwie z greckimi Salonikami, grzebiąc tym samym strategicznie ważne plany rozwoju Ściany Wschodniej – ale i Polski.

Dokładnie w tym czasie, Dziennik Gazeta Prawna ,zamieścił na swoich łamach mapę zrealizowanych w Polsce ze środków Unii Europejskiej autostrad i dróg ekspresowych, dowodząc, że polskie drogi budowane były dla Niemców (cytat za Cezary Kaźmierczak : http://www.prawy.pl/…/7731-polskie-drogi-budowane-byly… ).

W opozycji do akcji napastliwych ataków na Polskę dochodzących ustawicznie z Berlina i Brukseli , niemiecki Handelsblatt dowodził w jednej z publikacji, ze nie należy przesadnie dyscyplinować Polaków, bo ze względu na liczne i wielostronne powiązania gospodarek Polski i Niemiec, każde euro dotacji brukselskiej, wraca do gospodarki niemieckiej w 70-80%.

O ile potrafię czytać ze zrozumieniem, poprawnie i logiczne rozumować, co więcej – ekstrapolować detale do racjonalnych uogólnień, wychodzi mi jedno : za woreczek mareczek otrzymanych u narodzin, platforma potrafiła zdradzić strategiczne interesy Polski.Dopuściła się dywersji i zdrady stanu. Tym samym stała się organizacją przestępczą.

Od tegoż – 2014 roku – nachalnie choć bezowocnie promuję “algorytm Bartosika”, którego intencją jest uczynić Polskę państwem oszczędnym i pomocowym, a nie opiekuńczym, poprzez zredukowanie wszystkich istniejących podatków do jednego, przez co Polska by się stała rajem podatkowym, a Polacy narodem dynamicznym, bogatym szczęśliwym.

Zapanowała “lodowa cisza” (Albert Einstein).

Nie chce mi się strzępić języka, by skomentować te oczywiste akty sabotażu i dywersji. Więc skoro zacząłem od Bogdana Kulasa, na nim też poprzestanę i nim spuentuję: “Chińczycy budują kolej błyskawiczną między Oslo i Sztokholmem, w ramach kolejowego Jedwabnego Szlaku.

Kolejowy Jedwabny Szlak decyzją rządu PiS ominie Polskę i zakończy się w rosyjskich portach w Petersburgu i Kaliningradzie (który wkrótce ponownie stanie się niemieckim miastem) i dalej morzem pójdzie do Niemiec i Skandynawii. To taka powtórka z blokady przez Warszawę drugiej linii Gazociągu Jamalskiego, zamiast której mamy Nordstream l i wkrótce Nordstream ll.

Rząd PiS miał zablokować chiński Jedwabny Szlak, jak kiedyś blokowaliśmy rosyjski gaz.My zbudujemy w Polsce Amerykanom największe lotnisko w świecie? Ciekawe za co? Dwie wieże Kaczyńskiego w Ostrołęce za 1 miliard złotych już mamy.

Czyżby to lotnisko to realnie może będzie jego (największe na świecie) mauzoleum za 100 czy 200 miliardów?

W Norwegii mówi się polsk riksdag, polsk mamma i polsk naivitet, czyli polski chaos w dyskusji, cieplarniany wychów dzieci i polska skrajna naiwność, głupota.

Po prostu głupi jak Polak…

Nie ma się, co obrażać! Tak po prostu jest!

I TO BY BYŁO NA TYLE…….

 

źródło filmowe:

Subscribe: https://www.youtube.com/user/deutsche…

For more news go to: http://www.dw.com/en/

Follow DW on social media:

►Facebook: https://www.facebook.com/deutschewell…

►Twitter: https://twitter.com/dwnews

►Instagram: https://www.instagram.com/dw_stories/

Für Videos in deutscher Sprache besuchen Sie:

https://www.youtube.com/channel/deuts… #BeltAndRoad #NewSilkRoad #China