Gdynia leży na wybrzeżu Zatoki Gdańskiej i wchodzi w skład Trójmiasta, razem z Gdańskiem i Sopotem. Jest to młode miasto, które powstało razem z portem, w zasadzie w szczerym polu, w okresie międzywojennym i otworzyło Polsce dostęp do morza.

Gdynia może pochwalić się wieloma interesującymi budowlami z tamtego okresu, głownie w stylu modernizmu i nowoczesnymi rozwiązaniami urbanistycznymi. Ale jest tu także bardzo starty kościół Świętego Michała Archanioła, pochodzący z XII wieku. Jedną ze sztandarowych budowli Gdyni jest Dworzec Morski z 1933 roku, skąd odpływał do Ameryki słynny statek Batory. Najbardziej reprezentacyjne miejsce w mieście to Skwer Kościuszki. Przy jego nabrzeżu cumuje historyczny okręt Błyskawica i żaglowiec Dar Pomorza, udostępnione turystom. Gdynia leży na wybrzeżu Zatoki Gdańskiej i wchodzi w skład Trójmiasta , razem z Gdańskiem i Sopotem. Jest to młode miasto, które powstało razem z portem, w zasadzie w szczerym polu, w okresie międzywojennym i otworzyło Polsce dostęp do morza. Gdynia może pochwalić się wieloma interesującymi budowlami z tamtego okresu, głownie w stylu modernizmu i nowoczesnymi rozwiązaniami urbanistycznymi. Ale jest tu także bardzo starty kościół Świętego Michała Archanioła, pochodzący z XII wieku.

Jedną ze sztandarowych budowli Gdyni jest Dworzec Morski z 1933 roku, skąd odpływał do Ameryki słynny statek Batory. Najbardziej reprezentacyjne miejsce w mieście to Skwer Kościuszki. Przy jego nabrzeżu cumuje historyczny okręt Błyskawica i żaglowiec Dar Pomorza, udostępnione turystom. W miejscu, gdzie zbudowano Gdynię, w średniowieczu była wieś rybacka. W 1926 roku dostała ona prawa miejskie i zamieniła się w wielki prac budowy. Niepodległa Polska potrzebowała swobodnego dostępu do morza i razem z miastem zbudowano duży port, także wojenny. Gdynia powstały dzięki wizjonerom i ciężkiej pracy wielu Polaków, którzy chcieli spełnić marzenie wolnej Polski z początków XX wieku. Gdy port był już gotowy, Gdynia bardzo szybko się rozwijała, przez 15 lat, do wybuchu II wojny światowej. Samo miasto nie ucierpiało bardzo podczas bombardowań, ale port i stocznia zostały całkowicie zniszczone. Po wyzwoleniu miasta w 1945 roku zaczęli do niego wracać dawni mieszkańcy Gdyni i przyjechali Polacy z Wilna, Lwowa i zrujnowanej Warszawy. To oni przywrócili życie w mieście i porcie, do którego we wrześniu 1945 roku zaczęły wracać polskie statki handlowe i okręty wojenne oraz statki niemieckie, angielskie i amerykańskie otrzymane przez Polskę w ramach reparacji wojennych. Stocznia zaczęła pracować pełną parą przy remontach jednostek. Budowano też nowe, jak np. statek Melitopol, który jako pierwszy zwodowano w 1951 roku.

Gdynia ma powierzchnię 135,14 km kw. Podzielona jest na 22 dzielnice, które pokrywają się z tradycyjnym ich układem. Choć najciekawsze obiekty w mieście nie mają wielowiekowej historii, bo w większości powstały w latach 20. i 30. XX wieku, to są interesujące jako świadectwo powstawiania miasta od zera, szybkiego unowocześniania i rozwoju Polski po latach obcych zaborów. Gdyńskie budowle są przykładem modernizmu, stylu dominującego w architekturze dwudziestolecia międzywojennego. Najstarszym zabytkiem Gdyni jest kościół Świętego Michała Archanioła, który w 1124 roku ufundował książę Świętopełk II. Przy kościele jest liczący kilkaset lat cmentarz. Znajdują się one na Oksywiu Górnym.

Symboliczną budowlą Gdyni jest Dworzec Morski z roku 1933. W owym czasie był to nowoczesny budynek, w którym odprawiano i przyjmowano morskich podróżnych. Stąd odpływano do Ameryki, także na emigrację, na pokładzie słynnego statku Batory, a później Stefan Batory. Od 2012 roku w Dworcu Morskim jest Muzeum Emigracji.

Najsłynniejszym i najbardziej reprezentacyjnym miejscem w Gdyni jest Skwer Kościuszki. Tam cumuje historyczny żaglowiec Dar Pomorza – były statek szkoleniowy – i okręt wojenny Błyskawica – niszczyciel, który długo był okrętem flagowym Marynarki Wojennej. Obie jednostki pełnią teraz rolę muzeum i turyści chętnie wchodzą na ich pokłady. Ciekawostką jest Dom Żeglarza Polskiego, zbudowany w 1937 roku, który swoim kształtem nawiązuje do stylistyki okrętowej. Dom miał być centrum żeglarstwa polskiego, ale wybuch wojny to udaremnił. Teraz jest w nim Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej.

Socialmedia

▸YouTube: https://www.youtube.com/c/lecewmiasto

▸Instagram: http://www.instagram.com/lecewmiasto

▸Facebook: http://www.facebook.com/lecewmiasto

Music ▸Scott Buckley – 'Ascension’ [Emotional Hybrid Orchestral CC-BY] Zarejestruj się z poniższego linku i zdobądź 2 miesiące gratis na platformie artlist ▸ https://artlist.io/Mariusz-1147137

Gear  ▸phantom 4 pro

Współpraca oraz zapytania biznesowe: ▸ biuro@lecewmiasto.pl

Jeśli chcesz użyć naszych materiałów w swoich projektach, sprawdź licencje na naszej stronie ▸ www.lecewmiasto.pl ▸Copyright © Lecewmiasto | All rights reserved | #gdynia​ #dron​ #lecewmiasto

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here