Chrześcijaństwo przyszło do Norwegii z Polski. Pierwszym chrześcijańskim królem Norwegii był Olaf Tryggvason, który zaczynał karierę jako szef ochrony u Mieszka l. Mieszko nie pozwolił mu ożenić się ze Świętosławą, która została żoną szwedzkiego króla Eryka Zwycięskiego a potem żoną króla duńskiego Swena Widłobrodego. (Świętosława urodziła króla Szwecji Haralda Svenssona i króla Danii i Anglii Kanuta Wielkiego).

Świętosława, która wraz z Cesarzową Teofanią i biskup Jordanem aktywnie uczestniczyła w christianizacji Polski, kontynuowała swoją misyjną pracę również w Skandynawii, głównie poprzez sprowadzanie tu zakonów i misjonarzy.

Mieszko dał Olafowi za żonę swoją córkę z wcześniejszych, pogańskich związków, Geirę i mianował dowódcą Jombsborga. Ta pozycja umożliwiła Olafowi zdobycie zdobycie tronu w Norwegii. Z Polski przyszedł też do Norwegii kult Miłosierdzia Bożego, którego Centrum stało się Askim. W pobliskim Mysen w czasie ll Wojny Światowej Niemcy urządzili obóz dla polskich niewolników. Na bazie byłych więźniów obozu w Mysen zawiązały się początki polskiej Wspólnoty w Norwegii. W Askim powstał Związek Polaków w Norwegii.

Największe zasługi dla powstania kościoła w Askim ma  O. Piotr Pisarek OMI – Proboszcz

Parafia Wniebowzięcia N.M.P. w Askim Furusethveien 2, 1811 Askim, Norwegia, tel. 69889671, kom. +4790129621 Piotr.Pisarek@katolsk.no

Z Askim od Matki Miłosierdzia z wiarą idziemy do Matki Bożej Królowej! Stąd co roku wyrusza Pielgrzymka do Mariaholm

25 km w słońcu i radosnej modlitwie – tak można by najkrócej scharakteryzować pielgrzymkę do Mariaholm.

Ostatnia Pielgrzymka do Mariaholm  została przygotowana przez parafię Wniebowzięcia N.M.P. w Askim. Prowadzili ją ks. dr hab. Zbigniew Iwański i ks. dr hab. Grzegorz Chojnacki. Tegoroczna pielgrzymka była ofiarą wynagradzającą za zniewagi, świętokradztwo przeciwko Bogu i Matce Bożej oraz dziękczynna w podzięce Bogu za otrzymane łaski w 50. rocznicę powstania ośrodka w Mariaholm i 25. rocznicę święceń kapłańskich o. Piotra Pisarka.

W sobotnim programie były m.in. Msza św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Askim, modlitwa przy źródełku Mariakilde i nabożeństwo pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Nie zabrakło również czasu na spowiedź św.  i posiłki z polskimi przysmakami.

W pielgrzymce, jak co roku wzięło udział wielu pielgrzymów z parafii w Askim, jak również z Oslo. Ci ostatni dotarli do kościoła Wniebowzięcia N.M.P. autokarem. Wśród uczestników przeważali Polacy, jednak można było zauważyć również osoby z innych krajów np. z Litwy. Modlitwa różańcowa była odmawiana w kilku językach.

Zapytałam jedną z uczestniczek pielgrzymki Ewę Sącińską o jej wrażenia z pielgrzymki:

„Byłam pierwszy raz na tej pielgrzymce i na początku miałam obawy czy dam radę. Jednak myślałam po co idę, o tym, że niosę nie tylko swoje intencje, ale także intencje innych. Atmosfera była wspaniała, każdy chciał drugiemu pomóc. Wspaniale ugoszczono nas w Askim. Byłam pod wrażeniem księży, szczególnie tych starszych ks. Zbigniewa Iwańskiego i o. Geralda Filaka, który tryskali energią i humorem. Niosła nas wiara do Matki Bożej i chęć podziękowania za łaski! Niósł nas także śpiew, piękne pieśni, które śpiewaliśmy podczas całej pielgrzymki”.

Za Informator Katolicki, Marta Tomczyk-Maryon

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here