Norweski Instytut Zdrowia Publicznego zalecił zaprzestanie dalszego stosowania szczepionki AstraZeneca (Vaxzevria) w norweskim programie szczepień. Od czasu wstrzymania szczepienia AstraZeneca 11 marca Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wraz z innymi ekspertami rozważał dalsze stosowanie szczepionki AstraZeneca w Norwegii.

– Obecnie znamy więcej przypadków związku między szczepionką AstraZeneca a rzadkimi, ale bardzo poważnymi przypadkami białaczki, zakrzepów krwi i krwotoków, niż kiedy Norwegia zdecydowała się wstrzymać dalsze stosowanie szczepionki AstraZeneca w marcu, mówi Geir Bukholm, dyrektor ds. kontroli zakażeń w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego. Opierając się na tej wiedzy, podjęliśmy decyzję, aby szczepionka AstraZeneca została całkowicie usunięta z programu szczepień w Norwegii – mówi Bukholm.

Bukholm zwraca uwagę, że nie była to łatwa decyzja.  Zalecenie ma wpływ na to, kiedy różne grupy ryzyka mogą otrzymać szczepionkę, a tym samym uzyskać ochronę, jednocześnie ma wpływ na to, kiedy możliwe będzie zniesienie ograniczeń pandemii. Ryzyko związane ze szczepionką AstraZeneca jest większe niż z chorobą Covid-19 w Norwegii Norwegia przeszła długą drogę, jeśli chodzi o szczepienia osób starszych, a tym samym zmniejszyliśmy ryzyko śmierci wielu osób w najtrudniejszej sytuacji.  Ponieważ najstarsze osoby zostały w dużej mierze zaszczepione lub zostaną zaszczepione w najbliższej przyszłości, oznacza to, że dalsze stosowanie szczepionki byłoby istotne głównie dla grup wiekowych poniżej 65 lat, gdybyśmy mieli stosować tę szczepionkę w Norwegii.

Obliczenia wykonano na podstawie danych norweskich, w których ryzyko zgonu z powodu choroby Covid-19 w różnych grupach wiekowych porównuje się z ryzykiem zgonu z powodu ciężkiej, ale rzadkiej choroby z ciężkimi zakrzepami krwi po szczepieniu AstraZeneca.

– Ponieważ w Norwegii niewielu umiera na Covid-19, ryzyko śmierci w wyniku szczepienia szczepionką AstraZeneca jest większe niż ryzyko śmierci z powodu tej choroby, szczególnie w przypadku osób młodszych – mówi Bukholm. Ponadto istnieją powody, by przypuszczać, że istnieje duży sceptycyzm co do stosowania szczepionki AstraZeneca w Norwegii i nie jest pewne, ile osób zaakceptowałoby ofertę tej szczepionki teraz.

FHI (Instytut Zdrowia Publicznego) uważa, że ​​szczepionkę należy usunąć z programu szczepień z powodu rzadkich, ale bardzo poważnych skutków ubocznych.  NIPH zwraca uwagę, że sytuacja infekcji w Norwegii jest pod kontrolą – powiedział minister zdrowia Bent Høie.

Rząd nadal będzie czekał z ostateczną decyzją o wycofaniu szczepionki AstraZeneca z programu szczepień – mówi minister zdrowia Bent Høie.

Wstrzymano również szczepionkę Janssen, ale tutaj rząd i FHI są w zawieszeniu. Komisja ekspertów oceni szczepionki AstraZeneca i Janssen do 10 maja. Producenci obu szczepionek używają tej samej technologii. Również Dania wycofała i nie korzysta ze szczepionki AstraZeneca.   Każdy kraj musi dokonać własnej oceny.

W Polsce oceniono, że śmiertelne przypadki powikłań po szczepionce mają mniejsze znaczenie niż korzyści ze szczepień. Norwegia z nadzieją czeka na zatwierdzenie przez Brukselę rosyjskiej szczepionki Sputnik.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here