Oświadczenie o II Forum Polonijnym Online

Ustosunkowując się do rozpowszechnianego w internecie Oświadczenia o Forum Polonijnym Online O. dr Zdzisława Klafki CSsR, rektora WSKSiM i p. Marka Wardaszki, prezesa Zarządu PSM-G oświadczam, że nie było moją intencją sugerowanie, by II Forum Polonii Online było formalną i bezpośrednią kontynuacją organizowanego przez WSKSiM i PSM-G Forum Polonijnego, ale że jedynie nawiązujemy do naszego uczestnictwa w toruńskim Forum.

 

W ramach l Forum Polonijnego Online transmitowana była z Torunia Msza święta w intencji obchodzącego swój potrójny jubileusz Patriarchy Polonii Norweskiej, Ojca Gerarda Filaka SSCC, odprawiona w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Było naszym pragnieniem, aby również w tym roku w toruńskim Sanktuarium odprawiona była Msza święta, tym razem w intencji wszystkich kapłanów, pracujących wśród Polonii, tych żyjących i tych już zmarłych.

 

Organizowane przez Radę Inicjatyw Polsko-Polonijnych i Internetową Telewizję Polonijną Forum Polonijne Online jest przede wszystkim kontynuacją Konferencji Inicjatyw Polsko-Polonijnych w Konstancinie i w Częstochowie.

 

Relacje między Internetową Telewizją Polonijną  a Forum Polonijnym w Toruniu najlepiej omawia p. Bogdan Kulas, lider norweskiej Polonii w swoim referacie wygłoszonym na XXll Forum Polonijnym w Toruniu, który załączamy.

 

Oświadczamy jednocześnie, że nikt nie ma monopolu na organizowanie spotkań jednoczących Polonię i Polaków w świecie. Polacy w świecie potrafią sami się organizować i mówić swoim głosem, niezależnym od instrukcji oddelegowanego do zajmowania się Polonią aparatu państwowego,  o korzeniach jeszcze stalinowskich, niechlubnie zasłużonego w rozbijaniu Polonii.

 

Nigdy nie pozwolimy na wbicie klina między Polonię i Toruń.  Radio Maryja i wyrosłe przy nim dzieła; Tv TRWAM, Nasz Dziennik, WSKSiM szanujemy i niezmiernie cenimy. Tym bardziej jeszcze będziemy je wspierać i bronić, nawet jeśli będzie nas za to spotykała niesłuszna krytyka.

 

Cieszymy się z zapowiedzi kontynuowania spotkań z Polonią świata i Polakami z Kresów podczas „Forum Polonijnego” w Toruniu.  Jeśli tylko otrzymamy zaproszenie z radością je przyjmiemy, w pełni akceptując wszelkie uwarunkowania.

 

Ojcze Rektorze,

przy dziełach RM stoimy i stać będziemy!

Hubert Gorczyca

dyrektor Internetowej Telewizji Polonijnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here