Zagościliśmy w Olsztynie, ujęcia zrobione przed konkretną ulewą 🙂 ▸Olsztyn leży na Warmii. W mieście znajduje się siedziba władz ziemskiego powiatu olsztyńskiego oraz kurii archidiecezji warmińskiej. W Olsztynie mieści się również siedziba luterańskiej diecezji mazurskiej.

W Olsztynie znajdują się 23 osiedla mieszkaniowe. W Olsztynie znajduje się fabryka opon Michelin. Olsztyn leży w dolinie rzeki Łyny na pojezierzu olsztyńskim w paśmie moren czołowych, które powstały w wyniku ostatniego zlodowacenia. Do granicy z Rosją z Olsztyna jest 87 km, natomiast do Kaliningradu – 131 km. Lasy w Olsztynie zajmują 21, 2 proc. całkowitej powierzchni miasta. Na terenie Olsztyna można znaleźć dwa rezerwaty przyrody: Mszar oraz Redykajny, które są typowymi torfowiskami. Nazwa „Olsztyn” pochodzi od niemieckiego „Allenstein” oznaczającego „Kamień nad Łysą”. Słowo „alna” jest nawiązaniem do pruskiego wyrazu „łania”, które stało się podstawą do utworzenia nazwy rzeki Łyna. Polacy na Olsztyn mówili Holstyn lub Olstyn, jednak wymowa była zawsze taka sama – “Olsztyn”.

Pierwsza wzmianka o Olsztynie pochodzi z 1334 roku. W tym czasie wójt warmiński Henryk von Luter wybudował w górnym zakolu rzeki Łyny drewnianą strażnicę, w miejscu której Krzyżacy wybudowali murowany zamek. Zamek w Olsztynie stał się podstawą do założenia miasta. Pierwszym sołtysem Olsztyna był Jan z Łajs. W latach 1516-1521 głównym administratorem dóbr kapituły warmińskiej był Mikołaj Kopernik. W trakcie II wojny światowej stacjonujące w Olsztynie wojska Armii Czerwonej podpaliły miasto. Spłonęło ponad 40 proc. zabudowań. W Olsztynie znajduje się 16 jezior, które zajmują 725 ha, czyli 8,25 proc. całkowitej powierzchni miasta. Jezioro Ukiel (Krzywe) w Olsztynie jest największe. Olsztyn warto odwiedzić jesienią, ponieważ pięknie prezentują się jeziora na tle czerwono-pomarańczowych drzew. Z kolei w lipcu odbywają się Olsztyńskie Noce Bluesowe. Natomiast od czerwca do września można zobaczyć różne przedstawienia w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego.

Socialmedia

▸YouTube: https://www.youtube.com/c/lecewmiasto

▸Instagram: http://www.instagram.com/lecewmiasto

▸Facebook: http://www.facebook.com/lecewmiasto

Music ▸Sappheiros & Almaa – Dreams Gear ▸phantom 4 pro Współpraca oraz zapytania biznesowe:

▸ biuro@lecewmiasto.pl Jeśli chcesz użyć naszych materiałów w swoich projektach, sprawdź licencje na naszej stronie ▸

 

www.lecewmiasto.pl ▸Copyright © Lecewmiasto | All rights reserved | #olsztyn#dron#lecewmiasto

POKAŻ MNIEJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here