Dziś jest Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła W 2021 roku Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przypada na 24 maja (poniedziałek).

Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w polskim kalendarzu liturgicznym zostało już wprowadzone 4 maja 1971 r. przez Konferencję Episkopatu Polski za zgodą papieża Pawła VI. Dzień ten był czczony także w Argentynie. Od 2018 r. zgodnie z decyzją papieża Franciszka jest to wspomnienie obowiązkowo obchodzone już w całym Kościele katolickim w obrządku łacińskim.

Święto jest obchodzone w Poniedziałek Zielonoświątkowy, czyli 50 dni po Wielkanocy. Zesłanie Ducha Świętego uważane jest za początek działalności Kościoła a Matka Najświętsza, Oblubienica Ducha Świętego, mocą którego w dniu Zwiastowania poczęła Jezusa Chrystusa, przeżyła w Wieczerniku wraz z Apostołami zstąpienie Ducha Miłości na Kościół. Od tej chwili Maryja, Wspomożycielka Wiernych i Matka Kościoła, towarzyszy Kościołowi, Słuszną jest więc rzeczą, aby każdego roku, zaraz po uroczystościach Zielonych Świątek, przypominać związek Kościoła z Matką Chrystusową. Starania o ogłoszenie Maryi Matką Kościoła czynił już w 1964 r. kardynał Wyszyński. Jak widać starania o to święto w Kościele katolickim trwały ponad 50 lat.

Źródło: Episkopat Polski.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here