Z panią Renatą Frącz przedstawicielką grupy „Polskie Lobby” rozmawia Alicja Karlic, redaktor The Polish Weekly/Tygodnik Polski

Polish Weekly: Czym jest „Polskie Lobby”? Czy to jakaś nowo utworzona organizacja polonijna?

R.F.: Nie, nie jesteśmy organizacją. Jesteśmy, jak Pani nas nazwała grupą. Jesteśmy oddolną inicjatywą zwykłych ludzi – Polonii, Polaków, których zaszokowała decyzja Rady Regentów o zamknięciu seminarium w Orchard Lake. Czekaliśmy na odezw istniejących polonijnych organizacji, na ich oficjalny głos sprzeciwu. Niestety miesiąc minął i nie doczekaliśmy się oficjalnego stanowiska, więc przygotowaliśmy odezwę sprzeciwu wobec decyzji o zamknięciu seminarium. Wydrukowaliśmy formularze do zbierania nazwisk, adresów, emaili i telefonów i zaczęliśmy zbierać podpisy w Orchard Lake, Sterling Heights i Hamtramck. Nazwaliśmy się Polskie Lobby, bo to jest nazwa złożona z polskiego i angielskiego słowa i pokazuje nasz związek i z Polską i z USA.
Nasz email adres to polskielobby@gmail.com

Polish Weekly: Czy polskie środowisko w Michigan zareagowało, jaki był odzew?

R.F.: Bardzo pozytywny i duże podziękowania należą się naszym ochotnikom zbierającym podpisy a także Polish Weekly i panu Różalskiemu, który w radio rozpropagował naszą akcję oraz gazetom, które przedrukowały odezwę. Zebraliśmy prawie tysiąc podpisów z samego Michigan, odezwała się do nas Polonia z Chicago, Nowego Jorku, Waszyngtonu, Teksasu i Wisconsin. Oni również przedrukowywali po polsku i po angielsku nasze odezwy. Dostaliśmy zaproszenia do mediów w różnych stanach Ameryki, żeby naświetlić sprawę, o którą walczymy. Z naszego punktu widzenia najważniejsze było to, że nasza akcja zjednoczyła Polonię i Polaków. Stworzyliśmy kontakt emailowy, w budowie jest strona internetowa polskie lobby.com. Może uda nam się stworzyć prawdziwe polskie lobby do przedstawiania i rozwiązywania ważnych dla Polonii i Polski spraw, do zbierania poparcia. Jest w nas potencjalna siła. Podobno Polonia była zdolna zebrać kiedyś pięć milionów podpisów pod wnioskiem o przystąpieniu Polski do NATO.

To takie marzenia na przyszłość, ale na razie zaczęliśmy od Seminarium. Nie odwoływaliśmy się do niedawnych kontrowersji, nie opowiadaliśmy się po pewnej stronie lub przeciwko jej, w ogóle o tym nie wspominaliśmy. Tłumaczyliśmy tylko dlaczego musimy ratować zagrożone zamknięciem polskie seminarium i znajdowaliśmy u ludzi zrozumienie.

Polish Weekly: Niektórzy uważają, że Seminarium powinno być zamknięte, Wy chcecie je ratować, dlaczego?

R.F.: Seminarium Cyryla i Metodego jest polskim dziedzictwem w USA. Starym, starszym niż Ford, GM czy Chrysler. Starszym niż General Electric i Coca Cola. Jest to ważne w kraju, gdzie ludzie chcą znać swoje korzenie a wszystkie grupy narodowe i etniczne mają swoje ośrodki i kultywują swoje tradycje. O pozwolenie na budowę polskiego seminarium w Ameryce zabiegał ksiądz Leopold Moczygemba, inicjator polskiego osadnictwa w Teksasie, twórca miasta i parafii Panna Maria. Pozwolenie na utworzenie seminarium wydał sam papież Leon XIII 14 stycznia roku 1879 (*załącznik numer 1) a powstało ono pod przewodnictwem księdza Józefa Dąbrowskiego w Detroit w 1885 roku a potem w roku 1909 zostało przeniesione przez księdza Witolda Buchaczkowskiego do kupionego ze składek Polonii kompleksu Orchard Lake, dawnej siedziby Akademii Wojskowej. Zakup ziemi i budynków kosztował sto osiemdziesiąt trzy tysiące dolarów – suma wtedy ogromna. Dziś to mogły by być 183 miliony a może i więcej. Pamiętajmy, że złożyli się na to biedni ludzie, ludzie prości, o uczciwych zasadach moralnych, pełni wiary i patriotyzmu. Pamiętajmy, że to byli nasi rodacy, często nasi przodkowie i że te pieniądze to była ich krwawica. Celem seminarium i szkoły było zachowanie wiary katolickiej i polskości. Polonia przez dziesięciolecia sponsorowała seminarium i szkołę szczodrymi datkami (*załącznik 2), czyniono także liczne zapisy testamentowe.

ŹRÓDŁO:

The Polish Weekly | Tygodnik Polski » Z panią Renatą Frącz przedstawicielką grupy „Polskie Lobby” rozmawia Alicja Karlic, redaktor The Polish Weekly/Tygodnik Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here