„Być patriotą” to hasło kolejnego Kongresu Młodzieży Polonijnej, który odbędzie się 16 października. Kongresy Młodzieży Polonijnej w formie online odbywają się co dwa miesiące – powiedział podczas konferencji prasowej zapowiadającej to wydarzenie bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Najbliższy Kongres podobnie jak poprzednie odbędzie się w duchu i tematyce miłości – tym razem do ojczyzny, a jego hasło to „Być patriotą” – dodał.

Podczas kongresu chcemy mówić o patriotyzmie w środowiskach polonijnych. W jaki sposób ten patriotyzm może się wyrażać, może mieć twórcze znaczenie w środowisku, w którym obecnie żyją Polacy za granicą i niejako integrować to co jest dziedzictwem naszej kultury, z tym co jest bogactwem Kościoła lokalnego i kraju pobytu Polaków – podkreślał bp Lechowicz.

Gościem specjalnym spotkania będzie historyk Andrzej Nowak, który po swojej konferencji odpowie na pytania uczestników. Ponadto odbędzie się dyskusja moderowana przez p. Elżbietę Sobolewską-Farbotko z Radio Bobola z Londynu, a całość zakończy część modlitewna.  W przerwach Kongresu będzie można usłyszeć i włączyć się w śpiew pieśni patriotycznych.

Podczas konferencji głos zabrały osoby pracujące z Polonią i Polakami za granicą, a także młodzież polonijna.

– Ostatnio wróciłem z Żytomierszczyzny na Ukrainie. To jest ziemia, na której mieszka chyba najwięcej Polaków, jeżeli chodzi o wschód – mówił ks. Leszek Kryża, Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. – Tam bycie patriotą jest czymś naprawdę wybitnym. Ludzie tam mieszkający podkreślają z dumą, że są Polakami, widać jest to poczucie patriotyzmu. Wszyscy tam podkreślali, że gdyby nie wkład Kościoła, to polskość na tych terenach by nie przetrwała. I to jest też pewnego rodzaju sztuka, która się w wielu miejscach udaje, czyli pogodzenie głoszenia ewangelii z kulturą osadzoną w konkretnym kraju. I to jest nasze zadanie – podkreślał ks. Kryża.

Jak dodawał, spotkanie na Kongresie Młodzieży Polonijnej o tematyce patriotyzmu jest bardzo potrzebne, bo wielu z nich ma problem jak się określić: czy jestem Polakiem Niemieckiego pochodzenia, czy jestem Niemcem? itd. I dlatego warto z młodymi ludźmi o tym rozmawiać, żeby to poczucie patriotyzmu było realne, praktyczne, a nie tylko takie „cepeliowskie”.

Patryk Drożdż, Prezes Grupy Młodzieżowej „Orły” z Niemiec mówił, że odkrył patriotyzm w sobie przeprowadzając się do Niemiec, ponieważ w Polsce proste jest być Polakiem, a będąc poza granicami można poczuć pewną pustkę.

– Wsparciem dla mnie była parafia polonijna, gdzie odkryłem osoby urodzone w Niemczech, które kultywowały kulturę i język Polski. W tej grupie udało mi się odkryć ten patriotyzm i głęboką wiarę w Boga.

Z kolei Maryia Anufryiewa ze Wspólnoty Młodzieży ze Wschodu „Opoka” stwierdziła, że osoby, które wyjechały za granicę są swoistym pomostem między krajami. Ponadto mówiła o znaczeniu Kongresu dla młodych ludzi, gdyż daje poczucie wspólnoty pomimo odległości.

– Temat najbliższego spotkania „Być patriotą” jest bardzo ważny i aktualny. Gdy przyjeżdżałam do Polski musiałam na nowo przemyśleć swoje poczucie przynależności do narodu polskiego. Nie miałam wstydu przyznać się do polskości, ale gdy tu przyjechałam zauważyłam, jakkolwiek może to zabrzmieć śmiesznie, że trochę się różnię od Polaków mieszkających w kraju. Ale taka jest prawda i myślę, że też podobne problemy ma część młodzieży polonijnej w innych krajach. Dlatego dziękuję za podjęcie tego tematu na zbliżającym się kongresie – podkreślała Maryia.

W ramach zbliżającego się Kongresu został także ogłoszony konkurs „Być patriotą na emigracji”. Młodzież Polonijna może nadesłać materiał filmowy lub prezentację dotyczącą osoby, która szczególnie przysłużyła się sprawom polonijnym w swoim miejscu zamieszkania. Szczegółowe informacje na temat konkursu oraz zapisów na Kongres znajdują się na stronie www.poloniaonline.pl

 

BYĆ PATRIOTĄ  na emigracji

16 października 2021, godz. 15:00 – 19:00  (czasu polskiego):

15:00 – Powitanie uczestników

Modlitwa różańcowa – Prowadzenie Siostry Nowicjuszki Misjonarki Chrystusa Króla dla  Polonii Zagranicznej

Słowo Biskupa Wiesław Lechowicza, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

15:20 – prof. Andrzej Nowak, Patriotyzm polski na emigracji – symbole i wyzwania

15:50 – Pytania i odpowiedzi

16:20 – Oblicza patriotyzmu wśród Polonii (świadectwa i przykłady)

17:00 – Przerwa z pieśniami patriotycznymi w tle

17:10 – Warsztaty (prowadzi Elżbieta Sobolewska-Farbotko – red. Radia Bobola w

Londynie)

18:10 – Modlitwa za Ojczyznę

18:30 – Kongresowy Bank Informacji

– Prezentacja konkursu „Być patriotą” (MAIKA)

– Przedstawienie akcji „Polak z sercem” (KSM)

– Zapowiedź warsztatów dziennikarskich (ks. Zbigniew Kucharski)

18:50 – Podsumowanie, bp Wiesław Lechowicz

19:00 – Zakończenie, błogosławieństwo

—————————————————————————

W konferencji wzięli udział:
1. Ks. Bp Wiesław Lechowicz – Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej
2. Ks. Leszek Kryża – Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie
3. Aleksandra Samula – Prezydium KR Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży
4. Ks. Zbigniew Kucharski – Dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA
5. Patryk Drożdż – Prezes Grupy Młodzieżowej „Orły” z Niemiec
6. Maryia Anufryieva (Białoruś) – Wspólnota Młodzieży ze Wschodu „Opoka”;
7. Elżbieta Sobolewska-Farbotko – redaktor Radia Bobola w Londynie

Marek Staroń – redaktor portalu poloniaonline.pl
Łukasz Brodzik – rzecznik Kongresu Młodzieży Polonijnej

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

 

 

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here