Z radością chcemy Was poinformować, że po wakacyjnej przerwie wracamy do spotkań w ramach Kongresu Młodzieży Polonijnej online! Najbliższa edycja KMP odbędzie się 16 października. Spotkanie to przebiegać będzie pod hasłem „Być patriotą”. Temat związany z miłością Ojczyzny wydaje się być zawsze aktualny, zwłaszcza dla żyjących poza granicami ojczystego kraju. Czy można być patriotą na emigracji? Serdecznie zapraszamy!

 

ZAPISY ZA POMOCĄ FORMULARZA

W ten sposób nawiążemy do cyklu KMP on-line, rozpoczętego w sierpniu 2020 roku. Jak pamiętacie, mieliśmy zamiar spotkać się w Krakowie na Kongresie Młodzieży Polonijnej, ale pandemia wirusa nam na to nie pozwoliła. Od tamtej pory zaczęliśmy spotykać się co dwa miesiące w przestrzeni wirtualnej. Pierwsze spotkanie nosiło tytuł „Nie bójcie się być świętymi”. Ponieważ świętość sprowadza się do miłości, dlatego kolejne edycje KMP on-line były dedykowane miłości: samego siebie, w rodzinie, w społeczeństwie, w relacjach międzyosobowych. Przedmiotem ostatniego spotkania w czerwcu były kwestie dotyczące tożsamości płciowej i seksualnej.

Jednym z imion miłości jest patriotyzm. Temat związany z miłością Ojczyzny wydaje się być zawsze aktualny, zwłaszcza dla żyjących poza granicami ojczystego kraju. Czy można być patriotą na emigracji? Jeśli tak, to co to znaczy być patriotą na obczyźnie? W jaki sposób możemy okazywać miłość wobec Polski żyjąc poza jej granicami? Czy patriotyzm nie prowadzi do nacjonalizmu i nie generuje podziałów społecznych? Jak dbać o zachowanie tożsamości narodowej? Jak godzić miłość do Polski z miłością do kraju obecnego zamieszkania? Czy w ogóle w świecie globalnym jest miejsce na patriotyzm?

Jestem przekonany, że na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź podczas KMP. Zatem zarezerwujcie sobie termin 16 października (to kolejna rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża). Będzie to czas nie tylko refleksji i dyskusji, ale i świadectwa (prezentacje z konkursu patriotycznego), śpiewu pieśni patriotycznych (pamiętacie piosenki z Powstania Warszawskiego, śpiewane wspólnie podczas KMP w Warszawie?) i modlitwy za Polskę – Ojczyznę naszą.

Do zobaczenia!

Informacje na bieżąco zamieszczane są na: https://www.facebook.com/KongresMlodziezyPolonijnej

ZAPROSZENIE

PROGRAM SPOTKANIA

BYĆ PATRIOTĄ na emigracji, 16 października 2021

Godz. 15:00 – 19:00 (czasu polskiego)

15:00 – Powitanie uczestników

Modlitwa różańcowa – Prowadzenie Siostry Nowicjuszki Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej

Słowo Biskupa Wiesław Lechowicza, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

15:20 – prof. Andrzej Nowak, Patriotyzm polski na emigracji – symbole i wyzwania

15:50 – Pytania i odpowiedzi

16:20 – Oblicza patriotyzmu wśród Polonii (świadectwa i przykłady)

17:00 – Przerwa z pieśniami patriotycznymi w tle

17:10 – Warsztaty (prowadzi Elżbieta Sobolewska-Farbotko – red. Radia Bobola w  Londynie)

18:10 – Modlitwa za Ojczyznę

18:30 – Kongresowy Bank Informacji

– Prezentacja konkursu „Być patriotą” (MAIKA)

– Przedstawienie akcji „Polak z sercem” (KSM)

– Zapowiedź warsztatów dziennikarskich (ks. Zbigniew Kucharski)

18:50 – Podsumowanie, bp Wiesław Lechowicz

19:00 – Zakończenie, błogosławieństwo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here