Premier Norwegii Støre po spotkaniu z Ławrowem: „Chcemy uczciwej, politycznej współpracy z naszym sąsiadem”. Premier Jonas Gahr Støre i rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow rozmawiali o stosunkach Norwegii z Rosją podczas krótkiej wizyty Ministra Ławrowa w rezydencji Premiera.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i premier Norwegii Jonas Gahr Støre spotkali się we wtorek 26.10.21 w rezydencji premiera. Prasie pozwolono zobaczyć ich razem przed spotkaniem, ale nie było możliwości zadawania im pytań.
Po spotkaniu Ławrow szybko zniknął, ale premier znalazł czas, aby odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących wizyty.
– Nazywamy to wizytą kurtuazyjną. Minister Ławrow przyleciał do Oslo, żeby się ze mną spotkać.
Ławrow był w poniedziałek w Tromsø, aby wziąć udział w szczycie Rady Barentsa. Tam spotkał się m.in. z minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt. Było to spotkanie robocze. W drodze powrotnej do Rosji Ławrow zatrzymał się w Oslo na spotkanie z Premierem Støre.
– Ławrow i Støre to Starzy koledzy. Støre dobrze zna Ławrowa z czasów, gdy on sam był ministrem spraw zagranicznych. W 2011 r. osiągnęli porozumienie w sprawie linii podziału na Morzu Barentsa, co ostatecznie zakończyło 40-letni spór między obu krajami. Ławrow jest ministrem spraw zagranicznych Rosji od 2004 roku.
– Jesteśmy starymi kolegami i obaj zaznaczyliśmy, że byliśmy zaangażowani w ustalanie linii podziału, więc było tam trochę spraw do omówienia. Potem rozmawialiśmy o stosunkach między Norwegią, a Rosją.
– Chcemy mieć uczciwą i polityczną współpracę z naszym sąsiadem – mówi premier Støre.
– Norwegia krytyczna
Współpraca w regionie Morza Barentsa zajmuje centralne miejsce w Umowie koalicyjnej rządu Støre, która stwierdza, że ​​Daleka Północ jest najważniejszym strategicznym obszarem zainteresowania Norwegii.
Rosja od kilku lat utrzymywała chłodne stosunki z Zachodem, częściowo ze względu na zaangażowanie Rosji na Ukrainie.
Wcześniej w październiku NATO wydaliło ośmiu rosyjskich wysłanników, których uznano za oficerów wywiadu, a Rosja odpowiedziała zamknięciem biura NATO w Moskwie i biura dyplomatycznego NATO w Brukseli. Premier mówi VG, że rozmawiali o sytuacji międzynarodowej, a także o stosunkach między Norwegią a Rosją.
– Chciałem powiedzieć, że są pewne sprawy, które utrudniają bezpośrednie relacje, np. to, co dzieje się z organizacjami praw człowieka i organizacjami wolontariackimi w Rosji. Norwegia ma nieco krytyczną ocenę.
Pytanie do Premiera Støre;
– W nieautoryzowanej biografii o Tobie jest napisane, że Ty i Ławrow oglądaliście piłkę nożną i piliście wódkę, kiedy pracowaliście nad porozumieniem o linii podziału Morza Barentsa, czy udało Ci się to teraz?
– Mogę potwierdzić, że fragmenty tej historii mają w sobie elementy prawdy, ale tutaj była tylko kawa i norweska woda mineralna Farris – odpowiada Støre ze śmiechem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here