Lublin jest miastem wojewódzkim (województwo lubelskie) położonym na Wyżynie Lubelskiej, nad rzeką Bystrzycą – lewobrzeżnym dopływem Wieprza.

Lublin zalicza się do starych ośrodków osadniczych w Polsce. Początki osadnictwa na wzgórzu Czwartek archeolodzy datują na VI-VII wiek. Korzystne warunki geograficzne i położenie na skrzyżowaniu głównych dróg handlowych sprawiły, że Lublin od wczesnego średniowiecza pełnił ważną rolę w kontaktach między Wschodem a Zachodem. Po raz pierwszy wymieniany na piśmie w 1198 r., prawa miejskie na prawie magdeburskim Lublin uzyskał za panowania Władysława Łokietka w 1317 roku. Wieki XIV-XVI to najpomyślniejszy okres dla Lublina. Miasto stało się jednym z głównych ośrodków władzy królewskiej. Król Władysław Jagiełło uczynił je miejscem stałych zjazdów polsko – litewskich, a Kazimierz Jagiellończyk – stolicą województwa. W wiekach XV-XVI miasto przeżywało rozkwit dzięki szlakowi handlowemu znad Morza Czarnego na zachód Europy, czego efektem jest piękna lubelska starówka.

W 1665 r. Lublin zostaje splądrowany przez wojska rusko – kozackie, szczególnie ucierpiała w tym czasie dzielnica żydowska. Rok później miasto łupią Szwedzi dopełniając aktu zniszczeń lubelskiej zabudowy i dziesiątkując populację. Kolejne lata przyczyniają się do dalszego upadku miasta głównie za sprawa trwającej wojny północnej (początek XVIII w.). Ożywienie przynosi dopiero wiek XIX. W latach dwudziestych zaczyna się intensywne porządkowanie miasta, a w drugiej połowie wieku powstają pierwsze manufaktury. Ogromne znaczenie dla rozwoju miasta ma uruchomienie połączeń kolejowych z Warszawą i Kowlem. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. Lublin się rozbudowuje, powstają nowe fabryki i gmachy użyteczności publicznej, w tym też 1918 r. otwarto Katolicki Uniwersytet Lubelski. Od września 1939 do lipca 1944 miasto pod okupacją niemiecką. W czasie okupacji Niemcy utworzyli tu obóz koncentracyjny – Majdanek oraz getto dla ludności żydowskiej. Podczas Holokaustu zginęło około 40 tys. lubelskich Żydów, stanowiących przed 1939 ponad 1/3 ludności miasta. Zniknęło także całe tzw. Miasto Żydowskie, kompleks budynków wokół zamku, czyli 3/4 zabudowań staromiejskich i cała dzielnica Wieniawa, zamieszkała głównie przez Żydów. Od 23 lipca 1944 przez następne 164 dni Lublin pełnił rolę stolicy komunistycznej Polski.

Po wojnie Lublin stawał się stopniowo silnym ośrodkiem miejskim, o dużym potencjale naukowym i gospodarczym. W lipcu 1980 r. w Lublinie i w pobliskim Świdniku miały miejsce pierwsze wystąpienia robotnicze, które doprowadziły, w wyniku podobnych wystąpień w Gdańsku i Szczecinie w sierpniu 1980, do powstania NSZZ „Solidarność” i późniejszych zmian ustrojowych w Polsce.

Źródło: https://www.mapofpoland.pl/Lublin,opi… ▸ Program partnerski ceneo: https://go.ceneo.org/program ▸ Sprzęt (linki Ceneo): Dron podstawowy: https://go.ceneo.org/Yc9Z Dron sportowy FPV: https://go.ceneo.org/ZjNu Powerbank 230V: https://go.ceneo.org/Dr5d Laptop do montażu: https://go.ceneo.org/Bh7S Program do montażu: https://go.ceneo.org/B4s3 Słuchawki: https://go.ceneo.org/tah6 Myszka: https://go.ceneo.org/Bg6a Plecak: https://go.ceneo.org/Bck9 Karta SD: https://go.ceneo.org/Smvf Dysk SSD: https://go.ceneo.org/Gavs ▸ Socialmedia: YouTube: http://www.youtube.com/c/lecewmiasto Facebook: http://www.facebook.com/lecewmiasto Website: http://www.lecewmiasto.pl ▸ Music: Music By KaizanBlu Track Name: Daydream (Extended Mix) YouTube: https://www.youtube.com/c/KaizanBlu​ Website: https://www.kaizanblu.com Epidemic sound: https://www.epidemicsound.com/referra…

▸ Współpraca, licencje na materiały oraz zapytania biznesowe: biuro@lecewmiasto.pl 00:00 Lublin ▸Copyright © Lecewmiasto | All rights reserved | #Lublin #2022 #lecewmiasto

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here