Jurata to miejscowość w województwie pomorskim, leżąca na Mierzei Helskiej, oczywiście nad morzem Bałtyckim. To stosunkowo młoda miejscowość, bo założona w 1928, jednak od razu stała się jedną z wakacyjnych przystani. Tutejsze plaże nie przypominają reszty polskich plaż, ponieważ obfitują w bujną roślinność iście śródziemnomorską.

Powietrze jest niezwykle czyste ze względu na położenie pomiędzy morzem, a zatoką Pucką, znajdując się w otoczeniu Helu i Jastarni. W latach 30. Jurata uważana była za jeden z bardziej luksusowych kurortów. Pensjonaty powstawały tu jeden za drugim, a wiele z nich działa do dziś. Miejsce to upodobało sobie wiele polskich aktorów, artystów i polityków min. Eugeniusz Bodo, generał Sikorski, Ignacy Mościcki, Wojciech Kossak, czy Magdalena Samozwaniec. Jurata dziś zachowała w sobie klimat lat 30. i dlatego co roku przyciąga tak wielu turystów. Pamiątką po latach 30. jest min. atelier Wojciecha Kossaka, przy ulicy Świętopełka 13. Jego obrazy można również obejrzeć w galerii przy ulicy Międzymorze, znajdującej się w przepięknej zabytkowej willi wybudowanej w latach 30. XX wieku.

Nazwa miejscowości Jurata pochodzi od imienia żmudzkiej bogini, zakochanej w biednym rybaku. Jednak ojciec nie zgadzał się z tą miłością, dlatego zniszczył jej pałac z bursztynu. Według legendy stąd wzięły się bursztyny, które Bałtyk każdego dnia wyrzuca na brzeg. I jest to dodatkowa atrakcja dla turystów. Plaża w Juracie znajduje się u wylotu deptaka, licząc sobie około 100 m długości. Nie jest to może imponująca wielkość, jednak przyciąga całe grono wielbicieli ze względu na ukrycie w bujnej roślinności. To sprawia, że staje się to miejscem niezwykle kameralnym. Jest tu bardzo spokojnie, dlatego przyjeżdża tu wiele rodzin z dziećmi. Dodatkową atrakcją w mieście jest park linowy, przeznaczony także dla najmłodszych. Niedaleko stąd do fokarium na Helu, bo zaledwie 15 km, gdzie można zobaczyć sztuczki wykonywane przez karmione foki. Warto wybrać się po prostu na spacer tutejszymi plażami, nie tylko tymi piaszczystymi, ale także dalej kamieniami oraz do pobliskich, niezwykle romantycznych lasów.

Nawet jeśli pogoda nie dopisze, można wybrać się tu do jednego ze spa lub skorzystać z oferty lokalnych dyskotek. W Juracie można aktywnie spędzać czas min. w szkole Kiteboardingu, powstałą w 2003 roku i posiadającej doświadczonych instruktorów. Jedną z opcji jest wypożyczalnia rowerów i gokartów, ponieważ wzdłuż całej Mierzei Helskiej ciągnie się ścieżka rowerowa. Jurata to mała miejscowość, jednak każdy znajdzie tu atrakcje odpowiadające swoim upodobaniom.

Źródło: https://www.blueapart.pl/blog/19/hist… ▸ Program partnerski ceneo: https://go.ceneo.org/program ▸ Sprzęt (linki Ceneo): Dron podstawowy: https://go.ceneo.org/Yc9Z Dron sportowy FPV: https://go.ceneo.org/ZjNu Powerbank 230V: https://go.ceneo.org/Dr5d Laptop do montażu: https://go.ceneo.org/Bh7S Program do montażu: https://go.ceneo.org/B4s3 Słuchawki: https://go.ceneo.org/tah6 Myszka: https://go.ceneo.org/Bg6a Plecak: https://go.ceneo.org/Bck9 Karta SD: https://go.ceneo.org/Smvf Dysk SSD: https://go.ceneo.org/Gavs ▸ Socialmedia: YouTube: http://www.youtube.com/c/lecewmiasto Facebook: http://www.facebook.com/lecewmiasto Website: http://www.lecewmiasto.pl ▸ Music: Sum Wave – Paradisio Epidemic sound: https://www.epidemicsound.com/referra… ▸ Współpraca, licencje na materiały oraz zapytania biznesowe: ✉️ biuro@lecewmiasto.pl ▸ https://www.itvp.tv 00:00 Jurata Copyright © Lecewmiasto | All rights reserved #jurata #plaza #lecewmiasto

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here