Globalna strategia infrastrukturalna jest niezbędna na pierwszej linii konkurencji geopolitycznej. Chiny uruchomiły swoją inicjatywę Jednego pasa i jednej drogi już w 2013 roku, a administracja USA Biden-Harris zrobiła to w ramach Build Back Better World w czerwcu 2021 roku.

Inicjatywa Global Gateway została przedsięwzięta w grudniu 2021 r. Jest to potwierdzenie, że Unia w końcu rozwija pewne strategiczne cele, stosując zintegrowane i holistyczne podejście do tego, jak jej dyplomacja gospodarcza powinna działać w erze rywalizacji wielkich mocarstw. Według oficjalnych danych Chiny zainwestowały do ​​2020 roku 139,8 mld USD w projekty BRI, w roku 2021 było to kolejne 59,5 miliarda dolarów. Unia na projekty infrastrukturalne chce wydać do 2027 roku około 300 miliardów dolarów w pewnym stopniu doganiając państwo środka. Do 2035 roku to Unia ma być globalnym liderem w dziedzinie transportu i infrastruktury dostawczej. Brzmi skomplikowanie czyż nie? Ale czy już teraz coś się w tej materii dzieje? 17 i 18 lutego przywódcy Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej (UA) spotkali się na szóstym szczycie UE-UA w Brukseli i uzgodnili regionalny plan inwestycyjny dla Afryki w ramach flagowej inicjatywy Unii Europejskiej Global Gateway. Inwestycje mają się opierać o aspekt zielonej energii, kwestie logistyki i infrastruktury transportowej, edukacji oraz rozwoju biznesu oraz cyfryzacji. Na Afrykę do 2027 roku ma być przeznaczone od 150 do 170 miliardów euro pozostałe pieniądze z 300 miliardów mają być jeszcze częściowo ulokowane w Azji i Ameryce Południowej. Unia Europejska w ramach pierwszej dużej inwestycji Global Gateway zainwestuje 1,6 miliarda euro w Maroko w produkcję zielonej energii co zostało już potwierdzone przez przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Layen.

#polska #europa #chiny

? https://discord.gg/4zfFkXaJT6

0:00 Wstęp 3:05 Informacje dla widzów 3:43 Globalna strategia infrastrukturalna 5:14 Ekspansja Unii Europejskiej w Afryce 8:38 Somalia kluczowym krajem dla UE? 10:25 Czy Global Gateway to szansa dla Polski? 13:12 Inwestycje w innych częściach świata

? MapLord: https://maplord.io

? Globalista gaming: https://youtu.be/v7gPpvmsbdM ? Twitter: https://twitter.com/maplordio

? Discord: https://discord.gg/NxrufsBBfY

? Instagram: https://www.instagram.com/globalista_yt

? MÓJ SKLEP: http://globalista.pl

? KANAŁ TATY: https://youtu.be/dyvqm1JyN2c

? DISCORD Globusy Globalisty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here