Etap kontynentalny Synodu o synodalności oraz 10. rocznica pontyfikatu papieża Franciszka były głównymi tematami pierwszego dnia obrad 394. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Wieczorem, w Świątyni Opatrzności Bożej, biskupi uczestniczyli w uroczystej Eucharystii w intencji Ojca Świętego, która była również pożegnaniem Nuncjusza Apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio, kończącego swoją posługę w Polsce.

Podsumowanie pierwszego dnia 394. Zebrania Plenarnego KEP

Przed rozpoczęciem 394. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, Poczta Polska zaprezentowała emisję znaczka z okazji 10. rocznicy pontyfikatu papieża Franciszka. W prezentacji wziął udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Podczas prezentacji Nuncjusz Apostolski stwierdził, że „inicjatywa ta podkreśla więzy synowskiej miłości i oddania, które zawsze cechowały relacje między Polską a Stolicą Apostolską”. „Dziękuję Wam za Waszą miłość do Papieża i za gościnność okazywaną jego wysłannikom. Niech ten znaczek pocztowy uświetni dzisiejsze Święto Papieskie, a Was proszę w tym dniu o szczególną modlitwę za Ojca Świętego” – podkreślił abp Pennacchio.

Nuncjusz Apostolski zauważył, że 10-lecie pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka jest ważnym wydarzeniem dla Kościoła powszechnego, jak również dla Kościoła w Polsce, w którym przez prawie siedem lat dane mu było reprezentować papieża. „Dziesięć lat pontyfikatu papieża Franciszka ukazało akcenty na sprawy, które Ojcu Świętemu szczególnie leżą na sercu. Do takich zaliczają się troska o ubogich, starców, uchodźców, migrantów, a więc osoby poszkodowane w społeczeństwie i często spychane na margines życia społecznego” – zaznaczył. „Bowiem miłosierdzie i nadzieja to cechy charakteryzujące ten trwający już dekadę pontyfikat papieża Bergoglio. Tam, gdzie przybywa Ojciec Święty, tam niesie ze sobą wsparcie, pociechę i nadzieję na lepsze jutro” – dodał.

Nuncjusz Apostolski przyznał, że dzisiejsza uroczystość to również jedno z jego ostatnich wystąpień w Polsce, gdyż zgodnie z decyzją Papieża kończy swoją misję dyplomatyczną w Polsce i udaje się do Rzymu, gdzie będzie pełnił funkcję rektora Papieskiej Akademii Kościelnej.

Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej, podkreślił, że to nie pierwszy znaczek wydany przez Pocztę Polską z papieżem Franciszkiem. Poprzednie wyemitowane zostały w związku z wizytą Ojca Świętego podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.

Wiceprezes Poczty Polskiej zwrócił uwagę, że autorem zdjęcia wykorzystanego w projekcie graficznym znaczka jest Grzegorz Gałązka, papieski fotograf, posiadający bezterminową akredytację w Watykanie. Na zdjęciu uchwycił profil uśmiechniętego papieża Franciszka, unoszącego dłoń w geście pozdrowienia podczas zeszłorocznej Drogi Krzyżowej w Rzymie. Wybrane do znaczka zdjęcie Ojca Świętego w białej sutannie na tle czerwonego obicia fotela nawiązuje do polskich narodowych barw: białego i czerwonego.

BP KEP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here