Toruń to miasto o ciekawym położeniu geograficznym. Znajdujące się w województwie kujawsko-pomorskim, prawobrzeżną częścią leży na Pomorzu, lewobrzeżną natomiast na Kujawach. Jako jedno z najstarszych miast polskich, w 1997 roku toruński zespół staromiejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Na terenie obecnego miasta już w okresie IX-XIII wieku funkcjonował gród toruński, jednak początek współczesnemu miastu dali Krzyżacy w 1230 roku. Prawa miejskie Toruń uzyskał 28 grudnia 1233r. Niespełna 200 lat później, 1 lutego 1411r. w Toruniu zawarto I pokój toruński, który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką. Przez kolejne stulecia, podobnie jak inne miasta w Polsce, Toruń brał udział w wielu bitwach i stawał się obiektem najazdów i okupacji.

Obecnie Toruń nastawiony jest przede wszystkim na turystykę. Do głównych atrakcji miasta należy z pewnością Rynek Staromiejski, którego obszar został ustanowiony w latach 1252-1259. W jego centrum znajduje się wielokrotnie przebudowywany gotycki Ratusz, pochodzący z czasów ok. XIII wieku. Najstarszą częścią obecnego budynku jest wieża z ok. 1274 roku. Obecnie w ratuszu mieści się główny oddział Muzeum Okręgowego.

Innymi cennym zabytkami Torunia są:
Dwór Artusa, zbudowany w latach 1889-1891 na parcelach oryginalnego Dworu z XIV w.;
Kościół Świętego Ducha, będący obecnie siedzibą toruńskiego duszpasterstwa akademickiego;
pomnik Mikołaja Kopernika, będący jednym z głównych punktów wycieczek . Mierzący 2,6 metra wysokości pomnik, odsłonięty został 25 października 1853r., a w roku 2003 poddany renowacji;
pomnik flisaka, odsłonięty 18 czerwca 1914r. Jak głosi legenda, jego bohaterem jest flisak imieniem Iwo, który dzięki grze na skrzypcach uratował miasto przed plagą żab;
hotel „Pod Trzema Koronami”, jeden z najstarszych hoteli w Toruniu, mieszczący się w kamienicy z XV wieku.Poza wymienionymi, Toruń charakteryzuje się wieloma innymi, pochodzącymi z czasów średniowiecznych obiektami, jak np. pozostałości średniowiecznych obwarowań miejskich, spichrze z XIV-XVIII wieku, gotycki most, czy zabytkowe baszty i bramy.

W mieście działa wiele kin i teatrów stanowiących stałą otoczkę kulturalną miasta. Ponadto co roku w Toruniu odbywają się liczne festiwale. Od 1991 roku miasto jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt”, natomiast rozbudowaną scenę uliczną skupiają Letnie Spotkania Teatrów Ulicznych. Do innych wydarzeń zaliczyć można Toruński Festiwal Nauki i Sztuki czy Festiwal Książki.

Charakterystycznymi dla miasta są również Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Ogród Zoobotaniczny, w którym obecnie żyje prawie 300 zwierząt, a także słynne toruńskie pierniki. Tradycja wypiekania pierników trwa nieprzerwanie od XIII wieku, a zainicjowana w 2003 roku Piernikowa Aleja Gwiazd, na podobieństwo Alei w Międzyzdrojach, kolekcjonuje autografy sławnych osób związanych z Toruniem.
Dodatkową atrakcją Torunia są liczne punkty widokowe, jak te na Wieży Ratuszowej czy Wieży Ciśnień.

Facebook: http://www.facebook.com/lecewmiasto Website: http://www.lecewmiasto.pl ▸ Music: Epidemic sound: https://www.epidemicsound.com/referra… ▸ Współpraca, licencje na materiały oraz zapytania biznesowe: ✉️ lecewmiasto@gmail.com Copyright © Lecewmiasto | All rights reserved #torun #dron #lecewmiasto

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here