Polsk Senter jest miejscem spotkań Polaków. Jest miejscem koncentracji polskiej działalności społecznej, gospodarczej i kulturalnej w Norwegii, miejscem konferencji i spotkań roboczych, wymiany myśli i doświadczeń, promowania kultury i propagowania dobrych praktyk w różnych dziedzinach życia społecznego.
Polsk Senter to norweska i formalna nazwa Domu Polskiego w Norwegii skupiającego większość polskiego życia w tym kraju i działającego w wielu aspektach w oparciu o społecznikowskie zaangażowanie grupy osób, tworzących środowisko współpracy.
W Polsk Senter swoje miejsce znalazły liczne polskie firmy, zakładane celem budowy własnego miejsca pracy – samozatrudnienia, działające w tradycyjnych polskich branżach takich jak budownictwo, naprawa samochodów, usługi sprzątające, ale także IT, media, produkcja telewizyjna, usługi księgowe, kursy i szkolenia.
Emigracja polska w Norwegii dawniej to Emigracja Polityczna, dziś jest to emigracja zarobkowa.
Polsk Senter to łącznik współpracy społeczno-gospodarczej między Polską i Norwegią na szczeblu biznesowym i doradczym wobec organów administracji państwowej, swoista ambasada polskiego biznesu, stała prezentacja polskich ofert dla norweskiego rynku.
Sformalizowany Polsk Senter najdłużej miał swoją siedzibę na półwyspie Fornebu, potem na Hosle, obecnie zaś w Høvik w siedzibie Bærum International Hub. (czytaj: Barum i Hovik)
Bærum International Hub jest przestrzenią współpracy i kulturowych spotkań różnych grup etnicznych, w której biorą udział inwestorzy i przedsiębiorcy inicjując startupy, organizując spotkania biznesowe, spotkania B2B oraz konferencje, a także szkolenia i działania wspierające aktywność zawodową i społeczną.
Bærum International Hub ma siedzibę nad Oslofjord przy Fjordveien 1, (czytaj: Fjordwajen) w gminie Bærum, sąsiadującej od zachodu z Oslo, dwanaście kilometrów od centrum stolicy, przy głównej trasie przelotowej ze Sztokholmu do Kristiansand E-18.
Bærum to gmina z najwyższym dochodem na mieszkańca nie tylko w Norwegii, ale i całej Skandynawii oraz z najwyższym w Norwegii odsetkiem osób z wyższym wykształceniem.
Dzielnice Bærum, szczególnie te wschodnie, graniczące z West End Oslo, są najdroższymi i najmodniejszymi dzielnicami mieszkaniowymi stołecznej metropolii Norwegii.
Na jej terenie mają swoje siedziby najważniejsze i strategiczne norweskie firmy takie jak:
- Equinor, dawny Statoil, zajmujący się wydobyciem ropy i gazu
- Telenor – narodowy koncern telekomunikacyjny
- Storebrand – koncern ubezpieczeniowy
- Aker Solutions – firma z branży przemysłu stoczniowego i wiertniczego
- Norske Skogindustrier firma z branży przemysłu drzewnego i papierniczego
- Renewable Energy Corporation – firma zajmująca się energią odnawialną
- Wallenius Wilhelmsen Logistics – firma należąca do branży żegluga morska
- If Skadeforsikring – koncern ubezpieczeniowy
- Norwegian Air Shuttle – firma należąca do branży żegluga powietrzna
- DNV GL, Den Norske Veritas – firma należąca do branży certyfikacja i cyber-bezpieczeństwo
- Viking Arm – firma nagrodzona na Wielkiej Gali Biznesu gminy Bærum w 2022 roku w kategorii najbardziej innowacyjny produkt.
- Boston Dynamics – firma z branży robotyki